Wazekotmia

5/5 - (4 votes)

Wazektomia jest to metoda antykoncepcji wykonywana u mężczyzn, polega ona na przecięciu nasieniowodów. W porównaniu do analogicznego zabiegu u kobiet, jakim jest podwiązanie jajników, zabieg ten jest dużo bardziej bezpieczny i prostszy. Zabieg wazektomii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, polega na zamknięciu światła nasieniowodów, przez które plemniki wydostają się na zewnątrz. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać jedynie dotyk oraz lekki dyskomfort, całość zabiegu trwa około 30min. Nie wymaga użycia skalpela oraz nie są zakładane szwy, nasieniowody są zamykane poprzez podwiązanie ich końców lub zamykane za pomocą prądu medycznego.

W Polsce nie ma przepisów regulujących granice wiekowe wykonywania wazektomii, jednak podkreśla się każdorazowo by decyzja ta była mocno przemyślana i podjęta ze świadomością wszystkich skutków takiego zabiegu. Choć teoretycznie możliwe jest odwrócenie skutków wazektomii (wazo-wazostomia), trzeba liczyć się z tym, że jest to zabieg dużo bardziej skomplikowany, kosztowny i nie dający gwarancji przywrócenia płodności. Występują dodatkowe czynniki komplikujące powrót do płodności np. im więcej czasu upłynie od wazektomii tym skuteczność zabiegu jej odwrócenia spada, a po wielu latach organizm mężczyzny może produkować przeciwciała przeciwko własnym plemnikom. Dlatego osobie poddającej się wazektomii, która myśli o tym, by kiedyś przywrócić swoją płodność, zaleca się zamrożenia nasienia. Należy wziąć pod uwagę również aspekty psychiczne takich zabiegów (depresja, pochopna decyzja) oraz własną sytuację życiową.

Po wykonaniu wazektomii trzeba liczyć się z okresem przejściowym (należy wówczas stosować inne metody antykoncepcji). Okres ten trwa 3 miesiące, po których wykonuje się badanie nasienia, celem sprawdzenia zawartości nieruchomych plemników. Średnio przez okres tych 3 miesięcy powinno mieć miejsce około 30 wytrysków, które opróżnią nasieniowody z zalegających tam plemników. Nasienie do badania należy pobrać zachowując odpowiednie zasady takie jak: powstrzymanie się od stosunków płciowych 2-3 dni przed uzyskaniem próbki, jednak nie dłużej niż 7 dni; alkohol również wpływa na wyniki, dlatego należy zachować dwudniową abstynencję; nasienie powinno być pobrane zachowując zasady higieny poprzez masturbację, najlepiej w laboratorium lub dostarczone w ciągu 30min od pobrania (przechowując je w temperaturze ciała).

Skuteczność wazektomii to 99%, jako, że jest to jedynie zamknięcie drogi wypływu plemników, nie chroni ona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak HIV. Nie zmienia ona objętości wytrysku, gdyż plemniki stanowią niewielki jej procent, nie wpływa również na wzwód, odczuwanie orgazmu czy popędu seksualnego. Do aktywności seksualnej można powrócić już 7 dni po zabiegu. Po tym samym czasie można powrócić do pracy, jeśli ma ona charakter fizyczny, a jeśli biurowy nawet po 2-3 dniach od zabiegu.

Wazektomia, jak każdy zabieg niesie za sobą możliwość wystąpienia powikłań, choć prawdopodobieństwo ich jest znikome. Powikłaniami po takim zabiegu mogą być: powstanie zgrubienia w miejscu nacięcia nasieniowodu (15-20% przypadków), krwawienia (5%), zakażenie (4%) oraz przewlekły ból moszny (1%).

Do lekarza należy zgłosić się w trybie natychmiastowym, gdy stwierdzimy u siebie gorączkę przekraczającą 38 stopni oraz wystąpią dreszcze, w przypadku odczuwania trudności z oddawaniem moczu, gdy pacjent po zabiegu odczuwa obrzęk lub narastającą objętość moszny, w przypadku pojawienia się krwawienia, którego nie udaje się powstrzymać w ciągu 15min od wystąpienia.

 

Tagi: ,