Rwa kulszowa to jedna z typowych dolegliwości, które pojawiają się u kobiet w ciąży. Nie należy jej upatrywać jako czegoś niezwykłego. To czy w konkretnym przypadku u kobiety pojawi się ta dolegliwość, jest ściśle uzależnione od indywidualnych cech organizmu, ale także od ułożenia dziecka w macicy.
Rwa kulszowa – objawy w ciąży
Głównym objawem rwy kulszowej w ciąży jest silny ból, pojawiający się najczęściej po jednej stronie tułowia, w dolnej części pleców, a także z tyłu nóg i na stopach. Oprócz tego może pojawić się także niezwykle charakterystyczne pieczenie, bądź mrowienie w nogach o charakterze miejscowym lub też rozprzestrzeniające się na inne partie ciała.
Przyczyny rwy kulszowej w ciąży
Przyczyną rwy kulszowej w ciąży jest ucisk nerwu kulszowego, spowodowany przez rozrost macicy w związku z rozwojem dziecka, pojawiające się na ciele obrzęki (które mogą promieniować do wnętrza ciała, a więc także do nerwów), ale także to, że organizm kobiety w ciąży znajduje się pod wpływem relaksyny czyli hormonu, który rozluźnia stawy krzyżowo-biodrowe, czego efektem jest przesunięcie się w miednicy ścięgien oraz więzadeł.
Leczenie rwy kulszowej w ciąży
W przypadku takiego schorzenia, jak rwa kulszowa w ciąży należy stosować łagodne środki leczenia farmakologicznego, takie jak żele i maści łagodzące dolegliwości bólowe. Jeśli chodzi o typowe leki przeciwbólowe, nie wolno stosować np. aspiryny, która może powodować wady serca i niską masę urodzenia u noworodków oraz pyralginy, której efektem jest bardzo często przedłużenie czasu porodu oraz zmniejszenie ilości płynu owodniowego.
Można natomiast z powodzeniem stosować paracetamol, przy czym trzeba uważać, by nie przekroczyć jego maksymalnej dawki (czyli 1000 mg). Rwa kulszowa leczenie powinna mieć każdorazowo konsultowane z lekarzem. W ten sposób możliwe będzie uniknięcie przykrych konsekwencji dla matki i dziecka.
Zobacz też: http://bolkregoslupa.net.pl/ – wszystko na temat bólu kręgosłupa
Okres leczenia rwy kulszowej u kobiet w ciąży trwa zazwyczaj 3 miesiące, choć może się on wydłużyć ze względu na to, że trudno jest usunąć ucisk macicy na nerw kulszowy w trakcie ciąży. Zwykle więc leczenie rwy kulszowej u kobiety kończy się dopiero po urodzeniu dziecka. Co niezwykle istotne, po urodzeniu dziecka możliwe staje się już zażywanie przez matkę leków przeciwbólowych. Nie powodują one już wówczas powikłań dla matki, a także nie mają wpływu na jakość i ilość pokarmu dla dziecka, gromadzonego w piersiach matki.
O czym warto jeszcze pamiętać przy rwie kulszowej w ciąży?
W przypadku rwy kulszowej w ciąży należy bezwzględnie zrezygnować z butów na obcasie. Obciążają one w znaczny sposób kręgosłup. Niezwykle istotne jest również pamiętanie o odpowiedniej postawie i unikaniu podnoszenia ciężarów oraz schylania się. W przypadku rwy kulszowej nie należy się forsować, co jednocześnie nie oznacza wcale, że należy zrezygnować z aktywności fizycznej.
W trakcie takiego schorzenia, jak rwa kulszowa ćwiczenia są wskazane. Najlepiej sprawdzi się pływanie w basenie. Woda powoduje zmniejszenie napięcia mięśni. Dzięki temu rozluźniają się one i znika ból.
Tagi: ból kręgosłupa, leczenie rwy, rwa kulszowa
Najgorszy jest ból jak rwa kulszowa atakuje w nocy albo nad ranem i człowiek nie ma się jak ruszyć, bo nie ma szans na to żeby samodzielnie się wydostać z wyrka nawet…
Rwa kulszowa boli, ale jak ktoś zastosuje masaże, to do tego bólu można się przyzwyczaić. Najgorzej to doprowadzić się do stanu, w którym człowiek nie może się nawet poruszyć.
Sporo ciekawych porad jest na tej stronie: http://rwakulszowa.net.pl/
Można zobaczyć przede wszystkim jakie ćwiczenia wykonywać na rwę kulszową, bo według mnie właśnie to jest najważniejsze.