Operacja zaćmy – leczenie zaćmy

Nieleczona zaćma może doprowadzić nawet do ślepoty, dlatego też warto zgłosić się do okulisty już przy pierwszych niepokojących objawach, typu pogarszająca się starość widzenia oraz tak zwany zamglony obraz. Obecnie istnieje skuteczna i bezpieczna metoda usuwania katarakty, dzięki czemu można nie tylko odzyskać wzrok, ale także poprawić jakość widzenia. Jakie są objawy i jak wygląda leczenie zaćmy?

Objawy mogące świadczyć o rozwijającej się zaćmie

Chociaż początkowo objawy zaćmy mogą być mało dokuczliwe, to z czasem obraz staje się coraz mniej wyraźny, a oczy coraz szybciej się męczą. Chorzy mają coraz większe trudności z patrzeniem zarówno w bliży, jak i w dali, a problemu nie można skorygować żadnymi okularami. Postępujące zmętnienie soczewki prowadzi coraz bardziej zamglonego i nieostrego widzenia, aż w końcu trudno oddzielić dzień od nocy.

Natychmiastowa poprawa ostrości widzenia

Dawniej zaćmę usuwano metodą wewnątrztorebkową, ale dzięki postępowi technologii oraz medycyny lekarze dysponują znacznie skuteczniejszą oraz mniej inwazyjną metodą, a mianowicie metodą zewnatrztorebkową. Czasy kiedy to koniecznością było noszenie szkieł okularowych o bardzo silnej mocy stały się już przeszłością. Obecnie bowiem zastępuje się zmętniałą soczewkę sztuczną za pomocą techniki fakoemulsyfikacji, głowicy OZiL czy też mikrocięcia.

Jeśli chodzi o pierwszą technikę, to stosuje się tutaj płyn czy też ultradźwięki, za pomocą których zmętniała soczewka zostaje rozbita, a następnie usunięta. Z kolei za pomocą głowicy OZiL można usunąć nawet bardzo twardą kataraktę. Bardzo często stosuje się mikrocięcia, gdzie pojedyncze cięcie może mieć poniżej dwóch milimetrów, co z kolei pozwala na znacznie szybsze zagojenie się powstałej rany pooperacyjnej.

Nowoczesne materiały

Okazuje się, że sztuczne soczewki są dobrze tolerowane przez organizm, dzięki czemu do powikłań dochodzi stosunkowo rzadko. Jednakże trzeba liczyć się z ryzykiem wytępienia mętnienia tylnej ścianki torebki. Wystarczy jednak w tym przypadku przeciąć ją specjalnym laserem. Nowoczesne soczewki są wyposażone w filtry UV, a dodatkowo posiadają znacznie lepsze parametry, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na wysokiej jakości ostrość widzenia. Po operacji potrzebne okazują się zwykle okulary do czytania oraz do dali. Można jednak tego uniknąć, decydując się na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, czyli soczewki akomodacyjnej czy też pseudoakomodacyjnej.

Zaćma operacja i co dalej?

Chociaż po operacji zaćmy pacjenci mogą się normalnie poruszać, a nawet kręcić głową bez obawy przed wypadnięciem soczewki, to jednak nie mogą przez kilkanaście dni dotykać czy też moczyć oka w celu uniknięcia zainfekowania go. Po trzech tygodniach od daty przeprowadzenia zabiegu operacyjnego usunięcia zaćmy, pacjent zgłasza się do lekarza, a na kolejną wizytę po sześciu tygodniach. W tym czasie zostają dobrane właściwe okulary, chociaż nie zawsze okazuje się być to koniecznością.

Więcej na temat zaćmy przeczytasz na portalu: http://chorobazacma.net.pl

Trzeba pamiętać o pielęgnacji oczu po operacji zaćmy, czyli o zakraplaniu oka kroplami z antybiotykiem. Trwa to zwykle przez pierwsze trzy dni, kiedy to oko należy zakraplać co dwie godziny. Przez około miesiąc od zabiegu usuwania katarakty należy wystrzegać się intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz dźwigania. Należy unikać także jazdy na rowerze czy motorze, biegania, grania w siatkówkę. Dozwolone jest spacerowanie, schylanie się oraz noszenie zakupów o wadze nieprzekraczającej czterech kilogramów.

Czytaj także: http://zdrowykredens.net.pl/arts/objawy-zacmy/