Objawy wirusa hpv – Jak rozpoznać zakażenie wirusem HPV?

5/5 - (3 votes)

Wiele mówi się ostatnio o wirusie HPV, gdyż jest on główną przyczyną nowotworu szyjki macicy, jednego z najczęściej występujących nowotworów. Jednakże, nie każda odmiana wirusa HPV prowadzi do rozwoju komórek nowotworowych. Nie oznacza to, że niektóre odmiany są niegroźne i można je lekceważyć. Jak jednak rozpoznawać objawy HPV, aby móc podjąć leczenie?

Bezobjawowe zakażenie wirusem HPV

Jak się okazuje, często pytanie jak objawia się wirus HPV jest bezcelowe, gdyż wiele jego odmian nie daje zupełnie żadnych objawów. Niestety, wśród nich są również te typy wirusa, które bezspornie uznać należy za najgroźniejsze dla człowieka. Są to bowiem wirusy, które są bezpośrednią przyczyną nowotworów.

Warto zauważyć, że czasem zakażenie znika wskutek neutralizacji wirusa przez organizm. Dotyczy to zarówno tych groźnych, jak i tych nieco mniej niebezpiecznych odmian HPV. Niemniej jednak, objawy wirusa HPV, czy też wyniki badań wskazujące na jego pojawienie się, nie powinny być nigdy bagatelizowane. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy układ odpornościowy organizmu upora się z problemem czy też nie.

Jak wykryć groźny wirus HPV?

To, że objawy wirusa mogą nie być widoczne przez bardzo długi czas, nie oznacza wcale, że nie ma sposobu na to, aby dowiedzieć się o jego obecności. Obecnie bowiem wystarczy przeprowadzenie badania cytologicznego, aby odkryć obecność wirusa w organizmie. Ponadto, coraz popularniejsze stają się również badania molekularne. Wydaje się, że kobiety, u których ryzyko pojawienia się wirusa HPV jest większe, powinny odwiedzać lekarza i przeprowadzać badania w regularnych odstępach czasu.

Test na HPV – badanie przez internet:

Test na hpv z drwenerolog.pl

Mniej groźne odmiany HPV

Są również takie odmiany wirusa, których działanie nie prowadzi wcale do powstania nowotworu. Czy oznacza to, że można je zignorować? Nic bardziej mylnego. Nieleczone zakażenie wirusem HPV może bowiem sprawiać, że chory odczuwa bardzo silne dolegliwości. Najczęściej są one spowodowane kłykcinami kończystymi, które bez wątpienia są najpowszechniejszymi objawami wirusa HPV.

Objawy HPV, takie jak kłykciny kończyste, dotyczą praktycznie w 100% przypadków okolic intymnych. Należy określić je jako białą wysypkę na wargach sromowych, w pochwie, czy też czasem w okolicach odbytu. W przypadku tego typu objawów HPV korzystne jest z pewnością to, że są one absolutnie nie od przeoczenia. Wysypka ta bowiem jest niezwykle charakterystyczna. Przede wszystkim, bardzo szybko wszystkie pojedyncze wypryski zaczynają niejako zlewać się w całość. Zauważając coś takiego u siebie trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Wirus HPV u mężczyzn

Niewątpliwie, wirus HPV kojarzony jest przede wszystkim z rakiem szyjki macicy, dlatego wielu osobom wydaje się, że jest to typowo kobiecy problem. Nie jest to jednak prawdą, gdyż również panowie mogą cierpieć z powodu infekcji. Jak objawia się wirus HPV u mężczyzn? Okazuje się, że objawy HPV są u panów bardzo podobne do tych, które pojawiają się u kobiet. Chodzi tu oczywiście o kłykciny kończyste w miejscach intymnych. Niemniej jednak, u mężczyzn wskutek zakażenia wirusem HPV bardzo rzadko dochodzi do powstania nowotworu.

Tagi: , , , , ,