Kaszel – Skąd się bierze suchy kaszel?

4.4/5 - (7 votes)

Jak wszyscy z pewnością wiedzą, suchy kaszel jest bardzo charakterystycznym objawem dla przeziębienia. Warto jednak wiedzieć o tym, że jeżeli występuje on dłużej, niż dwa tygodnie, to może być objawem innej, poważniejszej choroby. Wtedy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby ustalić jego przyczynę. Przyczyn występowania przewlekłego, suchego kaszlu jest bardzo wiele. Warto znać te, które najczęściej występują.

Astma a suchy kaszel

Najbardziej charakterystyczną chorobą, przy której występuje suchy kaszel, jest astma. Szczególnie przy nieleczonej astmie, chory niemal przez cały czas kaszle. Bardzo wiele osób nie zwraca uwagi na taki kaszel, jednak jego przyczyna w tym wypadku jest bardzo poważna. Jeżeli jest on połączony z napadami duszności, to możemy być niemal pewni, że przyczyną jego występowania jest ta właśnie uciążliwa choroba. Ważne jest to, że na taki kaszel nie pomagają żadne typowe leki, stosowane podczas przeziębienia. Aby kaszel przestał występować u chorego, musi on zacząć brać leki na astmę.

Zespół ściekania wydzieliny po tylnej stronie gardła

Inną chorobą, jakiej objawem może być występowanie suchego, przewlekłego kaszlu, jest zespół ściekania wydzieliny po tylnej stronie gardła. Jest to choroba wywołana chorobami nosa lub chorobami zatok przynosowych.

Jedyną możliwością na wykrycie tej choroby, jest zrobienie serii badań laryngologicznych. W momencie, kiedy spływa nam wydzielina z dróg nosowych na tylną część naszego gardła, to zwyczajnym i normalnym odruchem jest kaszel. Choroba ta jest chorobą jak najbardziej wyleczalną. Dlatego też chory może pozbyć się całkowicie dolegliwości. Im szybciej zostanie ona wykryta, tym szybciej będzie można ją wyleczyć.

Więcej o kaszlu na stronie pokonajkaszel.net.pl

Palenie papierosów a suchy kaszel

Oczywiście najczęściej spotykaną przyczyną występowania suchego kaszlu, jest palenie papierosów. Niemal każdy palacz papierosów męczy się z suchym kaszlem, na który nic nie pomaga. Jedynym rozwiązaniem jest tak naprawdę rzucenie palenia.

Jeżeli jednak nie rzucimy palenia, to ostatecznie możemy zachorować na inne poważniejsze choroby układu oddechowego, które są bardzo trudne w leczeniu. Warto więc unikać palenia i cieszyć się zdrowiem. Dlatego palacze powinni wykonywać badanie pojemności płuc, jakim jest spirometria. Jest to zalecane ze względu na to, że osoby takie szczególnie są narażone na choroby płuc.

Niewyleczone przeziębienie a kaszel

Również niewyleczone przeziębienie może wywoływać suchy kaszel. Często jest tak, że już nie mamy gorączki, mokrego kaszlu, czy kataru i dlatego zakładamy że jesteśmy zdrowi. Z tego powodu decydujemy się również na odstawienie leków. Po przeziębieniu zostaje jednak suchy kaszel, który przez bardzo długi okres czasu nie znika. Jeżeli taka sytuacja nas dotyczy, to należy bardzo szybko udać się do lekarza. Niewyleczone przeziębienie może okazać się być bardzo groźne dla naszego organizmu. Dlatego też nie powinniśmy do tego dopuszczać, a jeżeli już tak się stanie, to bardzo szybko powinniśmy skontaktować się z lekarzem.

Tagi: , , ,