Gruźlica nadal groźna

5/5 - (3 votes)

Gruźlica płuc jest zakaźną chorobą, rozwijającą się w przypadku osłabionego organizmu, który pozbawiony jest naturalnych sił obronnych. Przyczyną zachorowania mogą być niekorzystne warunki, czy też prowadzenie niehigienicznego trybu życia. Osoby narażone na permanentny stres, pracujące ponad swoje siły, niewyspane czy też stosujące używki, znajdują się w grupie ryzyka.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów gruźlicy jest przewlekły kaszel, który utrzymuje się przez ponad trzy tygodnie. Po jakich jeszcze symptomach można poznać gruźlicę płuc? Jak wygląda przebieg leczenia?

Czym jest gruźlica i jakie są jej objawy?

Gruźlica płuc dawniej nazywana była suchotami i mówiono o niej, że jest chorobą nędzy. Niestety, obecnie również odnotowuje się przypadki zachorowań, a w Polsce gruźlica największe żniwa zbiera w rejonach województwa lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego oraz świętokrzyskiego. Okazuje się, że ludzie częściej chorują na wsi, niż w miastach i zwykle dotyczy to osób prowadzących wyniszczający tryb życia. Według statystyk, częściej zarażają się dzieci od dziesiątego do piętnastego roku życia, osoby starsze oraz niedożywione, diabetycy, nałogowi palacze, ludzie bezdomni, alkoholicy oraz narkomanie.

Gruźlicę wywołują bakterie Mycobacterium tuberculosis, które nazywane są pałeczkami lub prątkami. Jeśli uda im się przeniknąć do organizmu, to jesteśmy narażeni na zachorowanie praktycznie przez całe swoje życie. Największe ryzyko zachorowania występuje jednak do dwóch lat od zakażenia.

Jeśli chodzi o charakterytyczne objawy gruźlicy, to obserwuje się trwający ponad trzy tygodnie kaszel. Na początku jest on suchy, a następnie pojawiają plwociny podczas odkrztuszania. Dodatkowo kaszel nasila się z czasem, a chory czuje osłabienie, ciągłe zmęczenie oraz senność. Innymi symptomami jest pocenie się w nocy oraz podwyższona temperatura ciała. Obserwuje się także spadek wagi oraz pobolewanie w klatce piersiowej. Do objawów zalicza się także opóźnione zdrowienie po przebytym zapaleniu oskrzeli czy płuc. W przypadku ostrego stadium gruźlicy, chory zaczyna pluć krwią. U niektórych osób choroba może rozwijać się, nie dając żadnych dolegliwości.

Przyczyny gruźlicy, czyli jak może dojść do zakażenia

Do zakażenia gruźlicą może dojść drogą kropelkową, ale również drogą pokarmową czy też przez dotyk. Okazuje się bowiem, że prątki charakteryzują się nieprzeciętną żywotnością, a ponadto są one w stanie nauczyć się wytwarzania substancji chroniących je przed siłami obronnymi układu odpornościowego. Więcej: http://gruzlica.net.pl/przyczyny-gruzlicy/

Leczenie gruźlicy

Gruźlica jest chorobą, którą można w większości przypadków całkowicie wyleczyć, co trwa zwykle od trzech do dziewięciu miesięcy. Niezwykle ważne jest ścisłe przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich. Ogromne znaczenie ma także to, w jakim stadium choroby znajdował się chory w momencie jej zdiagnozowania. W przypadku chorych prątkujących, konieczne jest odizolowanie ich od otoczenia, a więc pozostawienie w szpitalu.

Chorzy przestają rozsiewać bakterie po dwutygodniowej kuracji lekami, ale zaleca się, aby zostali w szpitalu jeszcze przez cztery do sześciu tygodni. Po upływie tego czasu możliwe staje się leczenie w przychodni. Podczas leczenia stosuje się leki przeciwgruźlicze i antybiotyki.

Tagi: , , , , ,