Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak rwa kulszowa leczenie obejmuje stosowanie środków farmakologicznych w postaci leków przeciwzapalnych, rozkurczowych i przeciwbólowych. Oprócz tego, często stosowana jest fizykoterapia, czyli zespół metod, podczas których oddziałuje się na organizm bodźcami fizycznymi, które są pobierane z natury (np. elektroterapia, światłolecznictwo). Istnieje także szereg domowych metod leczenia rwy kulszowej, które może stosować każda osoba. Stanowią one doskonałe wsparcie dla terapii z wykorzystaniem środków leczenia farmakologicznego.
Ćwiczenia na rwę kulszową
W przypadku takiego schorzenia, jak rwa kulszowa ćwiczenia mogą być bardzo pomocne w łagodzeniu bólu i szeregu innych dolegliwości. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by były to ćwiczenia, które nie obciążają nadmiernie kręgosłupa.
Dobrze na leczenie rwy kulszowej wpływają ćwiczenia rozciągające, bez zbędnej ilości gwałtownych ruchów oraz ćwiczenia wykonywane na basenie. Mowa jest tutaj o zwykłym pływaniu lub o aqua aerobiku. Nieobciążająca zbytnio kręgosłupa jest także jazda na rowerze. Trzeba jednak uważnie dobierać trasy. Teren, po którym porusza się cierpiąca na rwę kulszową osoba, powinien być równy. Najlepiej sprawdza się tutaj ścieżka rowerowa lub ulica. Jazda na rowerze jest doskonałym rozwiązaniem na wiosnę, jesień i lato, z kolei zimą, gdy leży śnieg, można skorzystać z roweru stacjonarnego w domu lub też na siłowni.
Okłady na bolesne miejsce
Wśród domowych sposobów na rwę kulszową warto jest wymienić zimne okłady na bolące miejsca. Takie okłady stosuje się bezpośrednio po wystąpieniu bólu i pozostawia się na czas około 15-20 minut. Po kilku dniach stosowania zimnych okładów zmienia się je na ciepłe okłady, plastry rozgrzewające lub termofor. Okłady na bolesne miejsca doskonale sprawdzają się w przypadku takiego schorzenia, jak rwa kulszowa w ciąży. Jest to stosunkowo mało inwazyjna metoda leczenia, co jest niezwykle istotne dla przyszłych matek.
Dbałość o kręgosłup – codzienne czynności i właściwa postawa
Aby wyleczyć się z dolegliwości związanych z rwą kulszową, należy zwrócić uwagę na sposób w jaki wykonywane są codzienne czynności. Ważne jest wyrobienie sobie odpowiednich nawyków w tym zakresie.
Podnosząc ciężary, należy ciężar przenosić na kończyny dolne i utrzymywać proste plecy, uginając jedynie kolana. Z kolei w trakcie czytania lub oglądania telewizji, warto jest kłaść się na brzuchu. Natomiast jeśli chodzi o odpowiednią postawę, należy zwrócić po pierwsze uwagę na to w jaki sposób ustawione są krzesła i blaty, przy których się siedzi w domu. Blaty stołów powinny być dostosowane do wzrostu osoby, która przy nich siedzi, z kolei jeśli chodzi o krzesła, należy wybierać takie, które zapewniają odpowiednie oparcie lędźwiowej części kręgosłupa. Ważne jest także w takich krzesłach ruchome siedzisko, które ogranicza zginanie się kręgosłupa nadmierną ilość razy.
Czytaj również: http://bolkregoslupa.net.pl/
Osoby cierpiące na rwę kulszową powinny zwrócić ponadto uwagę na to, by częściej niż w przypadku innych osób, robić sobie przerwę na spacer lub rozciągnięcie kręgosłupa siedząc.
Tagi: atak rwy kulszowej, leczenie rwy kulszowej, masaż na rwę kulszową, rwa kulszowa