Czym jest rak szyjki macicy

5/5 - (15 votes)

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Każdego roku tę zatrważającą diagnozę słyszy 3500 Polek, z czego ponad połowa umiera. Głównym czynnikiem inicjującym zachorowanie na raka szyjki macicy jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego, a ściślej jego onkogennymi typami: 16, 18, 31, 33 oraz 45.

Uważa się, iż infekcja HPV jest niezbędna do zainicjowania procesu nowotworzenia, obecność wirusa stwierdza się w niemal 100% przypadków inwazyjnego raka szyjki macicy oraz w 75% przypadków zmian o charakterze przednowotworowym.

Jakie są przyczyny raka szyjki macicy?

Wirus HPV jest przenoszony drogą kontaktów płciowych, a na infekcje narażone są najbardziej młode osoby, które wcześnie rozpoczęły współżycie płciowe i mają licznych partnerów seksualnych lub nie używają prezerwatywy. W przypadku lokalizacji zmian chorobowych na zewnętrznych narządach płciowych, możliwe jest zakażenie poprzez używanie wspólnych przedmiotów higieny osobistej. Odnotowano także przypadki transmisji wirusa z matki na dziecko podczas porodu.

Pierwsza faza infekcji, tzw. faza utajona, trwa do momentu pojawienia się w nabłonku szyjki macicy charakterystycznych zmian. Kolejne etapy obejmują dysplazje pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, i wreszcie – obecność raka inwazyjnego. Każdy z tych etapów trwa kilka lat, aż do momentu rozwoju raka inwazyjnego każdy z etapów ma charakter odwracalny.

Tym, co znacznie większa ryzyko progresji zmian chorobowych, jest obecność tzw. kofaktorów zakażenia:

  • niedoborów witaminowych, zwłaszcza witaminy A
  • palenia tytoniu
  • osłabienia odporności
  • doustnej antykoncepcji hormonalnej
  • wczesnej inicjacji seksualnej
  • dużej ilości partnerów seksualnych
  • współinfekcji wirusem HIV, chlamydią lub wirusem opryszczki

Jak objawia się rak szyjki macicy?

Jeśli rozwija się rak szyjki macicy objawy są niewielkie, aż do pojawienia się zaawansowanych zmian nowotworowych, którym towarzyszy ból, krwawienie oraz współtowarzyszące infekcje bakteryjne i grzybicze. Mogą wystąpić nietypowe upławy, bolesne stosunki, krwawienia po menopauzie, bądź wydłużone krwawienia miesięczne.

Więcej: http://rakszyjkimacicy.net.pl/objawy-raka-szyjki-macicy/

Odmiennie przebiega zakażenie typami nieonkogennymi wirusa. Wirus HPV powoduje powstanie na skórze okolic płciowych charakterystycznych zmian. Kłykciny kończyste to początkowo płaskie, różowe zmiany, które z czasem mają tendencję do zwiększania swych wymiarów i zlewania się w kalafiorowate twory. Ich zauważenie powinno pociągnąć objęcie leczeniem obojga partnerów i jak najszybsze usuniecie zmian, najczęściej na drodze krioterapii lub zabiegu laserowego.

Jak leczy się raka szyjki macicy?

Jeśli zdiagnozowany zostanie rak szyjki macicy leczenie powinno być wdrożone jak najszybciej. Wczesne zmiany rakowe można usunąć na drodze zabiegu laserowego lub użycia pętli laserowej. Zmiany bardziej zaawansowane wymagają usunięcia chirurgicznego oraz radio- i chemioterapii. Jeśli leczony jest rak szyjki macicy rokowania zależą od stopnia zaawansowania i szybkości wdrożenia leczenia. Stadium przedinwazyjne jest całkowicie wyleczalne, zaś dla stadium II szansę na przeżycie ma 50% chorych.

Tagi: , , , ,