Charakterystyczne cechy osób z zespołem Downa

5/5 - (4 votes)

Jeśli chodzi o zespół Downa przyczyny jego występowania są związane z zaburzeniami w zakresie chromosomu 21. Osoba cierpiąca na zespół Downa jest przez to upośledzona umysłowo. Posiada w związku z tym problemy nie tylko w szkole, ale także związane w radzeniu sobie z różnymi sytuacjami życia codziennego, gdy osiągnie już ona dorosłość. Osoba z zespołem Downa wyróżnia się ponadto na tle cech fizycznych. Różnice pod względem wyglądu takich osób i osób zdrowych są bardzo duże.

Wygląd twarzy

Zespół Downa uwidacznia się na twarzy osoby chorej. Osoba cierpiąca na zespół Downa posiada szerszą twarz, mniejszy nos z płaskim grzbietem, skośne oczy (podobne do oczu Mongołów), małe usta z płytkim podniebieniem, zęby o nietypowym kształcie i rozmiarze, a także uszy o mniejszym rozmiarze i o zwijających się końcówkach.

Wygląd twarzy to jedna z najbardziej charakterystycznych cech fizycznych, pozwalających na rozpoznanie zespołu Downa u konkretnej osoby. Istnieje jednak także szereg innych cech fizycznych, których odmienność może, ale nie musi świadczyć o wystąpieniu zespołu Downa w konkretnym przypadku.

Wygląd dłoni i stóp

Niezwykle charakterystyczne, jeśli chodzi o zespół Downa objawy, dotyczą zmian w wyglądzie dłoni i stóp. Jeśli chodzi o dłonie osób z zespołem Downa, są one nieco mniejsze niż dłonie u zdrowych osób, a ponadto piąty palec u dłoni może nieco zakrzywiać się do środka. Z kolei w przypadku stóp, charakterystyczna jest przerwa między pierwszym i drugim palcem oraz bruzda na podeszwie.

Różnice związane z postawą

Zespół Downa ma bardzo duży wpływ na wzrost. Przeciętny wzrost mężczyzn z zespołem Downa to 153 cm, a kobiety z tym samym schorzeniem – zaledwie 137 cm. Wynika to z faktu, iż w okresie dzieciństwa, osoby z zespołem Downa nie rozwijają się tak szybko, jak ich rówieśnicy. Gdy osiągną już dojrzałość, wzrost zostaje zastopowany i pozostają one na dużo niższym poziomie wzrostu, niż osoby dorosłe. Oprócz tego, osoby z zespołem Downa mają wysoką skłonność do otyłości.

Skóra i włosy

Osoby dotknięte zespołem Downa bardzo często są dotknięte problemami skórnymi. Skóra osób z zespołem Downa jest zwykle bardzo jasna i posiada skłonności do podrażnień. Mogą się na niej pojawić oprócz tego bardzo charakterystyczne zmiany w formie plamek. Ponadto osoby objęte tym schorzeniem genetycznym posiadają rzadkie i bardzo delikatne włosy, o cienkiej budowie. Przez to mają one zwiększoną skłonność do łysienia.

Zespół Downa, a wiotkość mięśni

Zespół Downa jest związany bardzo często z tzw. hypotomią czyli ze słabym naprężeniem mięśni całego ciała. Wpływa to na zdolności ruchowe osób z tym schorzeniem. Bardzo często mają one problem nie tylko z uprawianiem szeregu sportów i bieganiem, ale także z normalnym chodzeniem, siadaniem oraz utrzymywaniem pozycji stojącej. Wyraźnie słabsze są oprócz tego mięśnie twarzy. Bardzo często można przez to zauważyć, że osoba cierpiąca na zespół Downa ma język wystawiony na zewnątrz. Jest to związane z faktem, iż nie jest ona w stanie utrzymać go w ustach.

 

Tagi: , , ,