Objawy kolki nerkowej

2.8/5 - (11 votes)

Zanim pojawi się kolka nerkowa czyli bardzo bolesny stan bólowy, w organizmie człowieka, a głównie w jego układzie moczowym, w kielichach i miedniczkach nerkowych zachodzi proces odkładania się złogów, zwanych pospolicie kamieniami nerkowymi. Złogi te w zależności od szybkości się ich odkładania rosną do dużych rozmiarów i pozostają albo w miedniczkach nerkowych, albo czasami przedostają się do pęcherza moczowego i dalej do moczowodu. Jeżeli taki złóg utknie w moczowodzie i go zablokuje, następuje zatkanie odpływu moczu, który gromadząc się w nerce i pęcherzu moczowym wywołuje silny ból w okolicach nerek. Ponieważ pęcherz moczowy jest rozciągliwy i ma duże możliwości adaptacyjne, ból spowodowany przez kolkę nerkową może nie być od razu bardzo intensywny a narastać  stopniowo. W końcowej fazie jest tak intensywny i ostry, że bardzo często chory nie ma nawet za bardzo dużo czasu by jak najszybciej udać się do lekarza.

Czytaj też: http://oczyszczanieciala.net.pl/jak-oczyscic-nerki/

Objawy kolki nerkowej to głównie:

  • Ból w okolicy lędźwiowej, najczęściej jednostronny, promieniujący do podbrzusza lub pachwiny, narządów płciowych oraz krocza i tylnej, wewnętrznej powierzchni uda
  • Towarzyszą mu nudności lub wymioty
  • Przy długim okresie trwania kolki nerkowej i zakażenia moczu mogą wystąpić: gorączka, dreszcze i bardzo złe samopoczucie
  • Występuje bardzo silne uczucie parcia na mocz

Na ogół w przypadku wystąpienia kolki nerkowej wymagana jest interwencja lekarska, chociaż czasami zdarza się, że ustąpi ona samoistnie, jeżeli choremu uda się samemu wydalić złóg razem z moczem. Proces ten polega na powolnym przemieszczaniu się złogu wzdłuż moczowodu i jego wydaleniem na zewnątrz razem z moczem. Towarzyszy temu ostry ból, który jest bardziej bolesny u mężczyzn niż u kobiet, głównie ze względu na budowę anatomiczną końcowego odcinka układu moczowego. Przy interwencji lekarskiej, dla chorego nie jest samo najważniejsze usunięcie złogu, ale zniwelowanie bardzo ostrego bólu, który towarzyszy procesowi usuwania. Dlatego też w pierwszej kolejności podaje się głównie leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe.

Kolka nerkowa w połowie przypadków chorobowych powraca ponownie po jakimś czasie. Można zapobiec temu nawrotowi stosując się do kilku podstawowych zasad profilaktyki kolki nerkowej, którymi są:

  • Dobre nawodnienie organizmu minimum 2 litrami wody dziennie
  • Odpowiednia dieta w której ograniczymy spożywanie produktów bogatych w szczawiany, fosforany lub moczany (w zależności od rodzaju kamicy)
  • Zdecydowane ograniczenie spożycia soli kuchennej pod każdą postacią
Tagi: , , ,