Leczenie kolki nerkowej

2.3/5 - (13 votes)

Kolka nerkowa to pierwszy, charakterystyczny objaw kamicy nerkowej, której napadowi towarzyszy ostry i silny ból w okolicy lędźwi, promieniujący ku dołowi w stronę pęcherza, cewki i zewnętrznej powierzchni uda.

Kolka nerkowa daje o sobie znać, gdy następuje nagły znaczący wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych, wywołany zalegającym i wzbierającym moczem. Stan ten z kolei jest konsekwencją przemieszczającego się drogami moczowymi kamienia, który zatyka moczowód i uniemożliwia prawidłowe oddanie moczu.

PIERWSZA POMOC PRZY NAPADZIE KOLKI NERKOWEJ

A jak sobie radzić w sytuacji, gdy dostaniemy napadu kolki nerkowej? Przede wszystkim należy sięgnąć po leki przeciwbólowe i rozkurczowe, a do bolącego brzucha przyłożyć termofor. Dobrym rozwiązaniem jest również spacer, który pomaga w przemieszczaniu się kamienia w moczowodzie w dół pęcherza i ostateczne jego wydalenie. Jeśli u chorego występuje podwyższona temperatura zalecane jest zastosowanie leków przeciwgorączkowych. Warto również pamiętać o piciu dużej ilości płynów (3-4 l dziennie), co pozwoli wpłukać i wydalić kamienie.

Zazwyczaj kolka nerkowa ustępuje samoistnie, kiedy tylko pacjent wydali zalegający złóg, wtedy leczenie doraźne nie jest konieczne. Zdarzają się jednak przypadki, w których chory zmaga się z kamieniami, których samoistne odejście nie jest możliwe i w takiej sytuacji konieczne jest już zastosowanie specjalistycznego leczenia, a czasem również operacja.

LECZENIE KOLKI NERKOWEJ

Głównym celem leczenia kolki nerkowej jest nie tylko uśmierzenie bólu, ale przede wszystkim leczenie jej przyczyn, zapobieganie powiększaniu się już istniejących kamieni oraz powstawaniu nowych. Po zgłoszeniu się na izbę przyjęć lekarz powinien zlecić badanie moczu i prześwietlenie jamy brzusznej (rentgen), badanie ultrasonograficzne układu moczowego (USG) lub tomografię komputerową, które pomogą określić wielkość i położenie kamieni. Analiza wyników pozwoli lekarzowi na dobranie odpowiedniego leczenia. W przypadku małych kamieni najczęściej zaleca się zmianę diety i przyjmowanie dużej ilości płynów. Z kolei jeśli kamienie są duże, a nawet istnieje ryzyko zakażenia niezbędna jest operacja.

OPERACYJNE LECZENIE KOLKI NERKOWEJ

Bardzo często stosowaną metodą podczas zabiegów jest rozbijanie kamieni nerkowych przy użyciu fali ultradźwiękowych (tzw. ESWL). W sytuacji, kiedy kamień blokujący ujście z moczowodu jest duży lekarze rozbijają go wprowadzając nefroskop, czyli przyrząd optyczny przystosowany do oglądania wnętrza nerki. Z jego pomocą lekarz lokalizuje kamień, rozbija go na mniejsze części i ostatecznie całkowicie usuwa. Likwidowanie kamieni moczowodowych lub nerkowych może nastąpić również poprzez ureterorenoskopię, która polega na wziernikowaniu moczowodu.

Kolka nerkowa to dolegliwość wiążąca się z dokuczliwymi i utrudniającymi funkcjonowanie bólami, ale w większości wypadków wystarczy zastosowanie odpowiednich leków, zmiana diety i zwiększenie ilości przyjmowanych leków, by sobie z nią poradzić. Jeśli natomiast mimo zastosowania leków ból nie mija, a objawy się nasilają, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Tagi: , ,