Pojawienie się napadu koki nerkowej związane jest z zastojem moczu w nerkach, który to powoduje nagły wzrost ciśnienia w drogach moczowych wywołując silny ból. Zasadniczo problem ten dotyczy osób, które chorują na kamice nerkową, ponieważ dochodzi u nich do blokowania moczowodów przez kamienie. Jednak w przypadku kobiet w ciąży, to nie kamienie są zazwyczaj przyczyną choroby, ale rosnąca macica wywierająca ucisk na nerki. Przyczyną powstania dolegliwości mogą być również takie czynniki jak nieprawidłowa diera, infekcja, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów czy zażywanie niektórych farmaceutyków.
Niepokojące objawy kolki nerkowej w ciąży czy nagły atak – jak rozpoznać kolkę nerkową?
Podstawowy objaw ataku kolki nerkowej, która jest konsekwencją choroby jaką jest kamica nerkowa, to ogromny, przenikliwy ból. Jest on tak dokuczliwy, że wiele kobiet uważa, że w skali dyskomfortu przewyższa nawet ból porodowy. Z tego powodu zdarza się, że kobiety, szczególnie te, które mają rodzić po raz pierwszy, biorą atak kolki, za bóle zwiastujące zbliżający się poród.
Tym co jest charakterystyczne dla kolki nerkowej to fakt, że ból pojawia się nagle i jest bardzo ostry. Zlokalizowany jest w okolicach lędźwi i promieniuje w stronę układu moczowego. Zazwyczaj towarzyszą mu takie objawy jak:
- ból i uczucie przepełnionego pęcherza
- nudności i wymioty
- wzdęcia
- temperatura
- Podwyższone ciśnienie tętnicze krwi
Te dwa ostanie objawy są sygnałem, że w organizmie rozwija się stan zapalny lub doszło już do zakażenia.
Kolka nerkowa w ciąży – zapobieganie i leczenie
Kobiety w ciąży, szczególnie tej zaawansowanej powinny pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody niegazowanej, która rozbija powstające w drogach moczowych złogi. Przyjmuje się, że powinno wypijać się około 2 litrów wody dziennie wybierając tą ubogą w wapń. Ponieważ to zbyt duża ilość wapnia w organizmie przyczynia się do powstania kamieni blokujących moczowód i wywołujących napady bólu. Dlatego też kobiety w ciąży, zwłaszcza te, które mają tendencje do tego typu schorzeń powinny ograniczyć spożywanie szpinaku czy rabarbaru oraz unikać przyjmowania preparatów wzbogaconych wapniem.
Kolka nerkowa w ciąży może być niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka. Może ona prowadzić do poważnych stanów zapalnych i zakażeń dróg moczowych, jak również do zapalenia odmiedniczkowego nerek, które może wywołać przedwczesny poród. Dlatego też jeżeli ciężarna rozpozna u siebie objawy kolki nerkowej, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Ten zapisze stosowne leki, jak również zaleci odpowiednią dietę.
Tagi: kolka nerkowa ciążą, leczenie kolki w ciąży, szpinak w ciąży