Kamica nerkowa, to choroba, która najczęściej dotyka osoby w wieku pomiędzy 30, a 50 lat. Jednak jest dolegliwością, która dotyczy także dzieci. Pierwszym objawem pojawiających się kamieni, które odkładają się w moczowodach u maluchów jest krwiomocz. U starszych dzieci objawem choroby jest kolka nerkowa. Co ciekawe dane statystyczne pokazują, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań u najmłodszych.
Przyczyny kamicy nerkowej u najmłodszych
Przede wszystkim przyczyną zachorowań na kamicę nerwową u dzieci jest zła dieta. Dzieci, u których występuje problem spożywają przede wszystkim zbyt dużą ilość soli oraz przyjmują zbyt mało płynów. Ponadto ryzyko choroby zwiększają takie czynniki jak:
- Nadwaga
- Wysokie ciśnienie
- Warunki środowiskowe
Istotny jest również fakt, że kamica nerkowa ma podłoże genetyczne. Podobnie, jak u dorosłych przyczyną ataków kolki nerkowej są złogi, które wytrącają się z moczu i odkładają się w moczowodach. Stopniowo zwiększają swoją objętość, blokując przepływ moczu. Odkładaniu się złogów sprzyjają:
- Spożywanie pokarmów bogatych w szczawiany i fosforany
- Stan zapalny układu moczowego
- Krystalizacja moczu, na skutek zmiany odczynu.
Jak rozpoznać kamicę nerkową u dzieci i jak ją leczyć?
Kamica nerkowa to nic innego, jak odkładające się w układzie moczowym złogi. Te przemieszczając się w nim lub całkowicie go blokują, a tym samym upośledzają możliwość odpływu moczu. Powoduje to ogromny ból, który zlokalizowany jest w dolnej części kręgosłupa. Dzieci często skarżą się na ból w okolicach pępka. Atak kolki u dzieci może trwać od kilku minut do kilku dni. Zazwyczaj towarzyszą mu nudności, wymioty, trudności z oddaniem moczu. Może pojawić się również krwiomocz. U niemowląt występuje również brak łaknienia oraz może pojawić się ceglasty osad w pieluszce.
W przypadku dzieci, szczególnie tych najmłodszych konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. Jedynie bowiem badanie USG jest w stanie określić jak duży jest zalegający złóg i jaka jest szansa na jego samoistne usuniecie. Ponadto, standardem w takiej sytuacji są badania moczu, które pokazują czy doszło do zakażenia. W przypadku kamicy nerkowej u dzieci, należy dokładnie przebadać kamień nerkowy.
To, co rodzice mogą zrobić już w domowych warunkach, to poddawać dziecku duże ilości płynów, jak również stosować ciepłe okłady i kąpiel. Warto pamiętać, że zazwyczaj atak kolki występuje nagle, a choroba może rozwijać się bezobjawowo, nawet przez kilka lat. Ponieważ choroba ma tendencje do nawrotów, konieczna jest modyfikacja diety dziecka oraz zwiększenie ilości przyjmowanych płynów.
Tagi: kolka nerkowa u dzieci, kolka nerkowa u dziecka, leczenie kamicy nerkowej u dzieci, przyczyny kamicy nerkowej u dzieci