Jak wygląda profilaktyka kolki nerkowej?

2.5/5 - (4 votes)

Kolka nerkowa to silne dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej, którym mogą towarzyszyć nudności, a nawet utrata przytomności w wyniku doświadczania tak silnego bólu, na który nie pomagają tradycyjne środki przeciwbólowe, dostępne bez recepty. Przyczyną ataku są kamienie w nerkach, które mogą się tworzyć w wyniku nieodpowiedniej diety, nieprawidłowej budowy nerki lub nieprzyjmowania odpowiedniej ilości płynów, których rolą jest rozcieńczenie moczu i wypłukanie soli.

Profilaktyka kolki nerkowej

  • Jeśli masz skłonność do kamicy nerkowej, ustal przyczynę – czy jest to wada wrodzona nerki, uniemożliwiająca prawidłowe wydalanie moczu, co prowadzi do zastojów moczu i częstych zakażeń bakteryjnych? W takim przypadku zalecany jest zabieg plastyki miedniczki nerkowej, który przywróci jej prawidłowe funkcjonowanie i zminimalizuje ryzyko kamicy, a w efekcie kolki nerkowej.
  • Jeśli przyczyną są szczawiany, fosforany lub moczany, porozmawiaj z lekarzem o tym, jakich produktów w diecie powinieneś unikać.
  • Nie każdy napój sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu nerek, np. kawa, herbata, alkohol mają właściwości odwadniające, dlatego zastąp je wodą z cytryną lub świeżo wyciskanymi sokami z owoców i warzyw. Zagęszczenie moczu, wynikające ze zbyt rzadkiego picia, może być czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania kamicy nerkowej.

Jak postępować w przypadku ataku kolki nerkowej?

Spory kamień przedostający się przez drogi moczowe może uszkodzić nerkę, dlatego nie lecz kamicy nerkowej na własną rękę. Zażyj środki przeciwbólowe i w trybie natychmiastowym udaj się na izbę przyjęć do szpitala, gdzie otrzymasz kroplówkę rozkurczającą o silnych właściwościach przeciwbólowych.

Jeśli lekarz po wykonaniu badań stwierdzi, że kamień jest nieduży, może zalecić spożywanie dużej ilości płynów, by „wypłukać” kamienie. W skrajnych przypadkach nieodzowny może okazać się zabieg rozkruszania kamieni (ESWL). Niekiedy może okazać się konieczny zabieg operacyjny.

Jak dbać o nerki?

Raz do roku wykonaj USG jamy brzusznej, które wyłapie kamienie na wczesnym etapie, a więc leczenie będzie prostsze. Pij sok z żurawiny, który jest naturalnym sposobem na uporanie się z infekcjami dróg moczowych. Nie lekceważ dolegliwości bólowych i nie lecz kamicy nerkowej na własną rękę. Spożywaj duże ilości płynów, unikaj kawy, herbaty, alkoholu. Na rynku dostępne są wody mineralne, które zapobiegają kamicy i pozwalają rozpuścić kamienie nerkowe.

Powstawaniu kamicy nerkowej mogą sprzyjać niektóre leki, np. kortykosteroidy lub preparaty alkalizujące przyjmowane przeciw chorobie wrzodowej, ale też przedawkowanie witaminy D3. Nadczynność przytarczyc może spowodować tworzenie się kamieni w obu nerkach.

Tagi: , ,