Trudno jednoznacznie określić czas ataku kolki nerkowej. Zazwyczaj ból ustępuje, gdy powstały złóg wydostanie się z moczowodu. Zdarza się bardzo często, że ból nie ustępuje samoistnie i konieczna jest interferencja lekarka, a nawet zabieg chirurgiczny.
Skąd się bierze tak kolki i co należy o nim wiedzieć?
Napad bólu, który określany jest jako kolka nerkowa, to następstwo i objaw choroby jaką jest kamica nerkowa. Co istotne z punku chorego, jest to jeden z najbardziej bolesnych stanów, jaki znany jest w medycynie. Ból wywołany jest przez kamienie, które lokalizują się w moczowodzie, blokując ujście moczu, który powoduje nacisk na nerki.
Zazwyczaj ból umiejscowiony jest w okolicach lędźwi i jednostronnie promieniuje do uda czy narządów płciowych. Chorzy skarzą się również na nudności i wymioty. Zazwyczaj atak kolki trwa długo, a przenikliwemu bólowi towarzyszy wysoka temperatura, bolesne parcie na mocz i ogólnie złe samopoczucie. Czasem zdarza się, że ból pojawia się w okolicy podbrzusza – ma to miejsce wtedy, gdy kamień umiejscowi się w okolicy ujścia cewki moczowej. W tym przypadku, ból zazwyczaj narasta stopniowo.
Podsumowując można powiedzieć, że atak kolki nerkowej, trwa do momentu, w którym kamień nie zmieni swojej lokalizacji lub nie zostanie wydalony wraz z moczem. Wydalanie złogu jest również bardzo bolesne, szczególnie u mężczyzn, których cewka moczowa jest bardzo mała i wąska. Często jest tak, że ból nie ustępuje samoistnie i konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem, który podejmie decyzje, czy kamień musi zostać usunięty operacyjnie.
Zapobieganie i leczenie
Jak pokazuje doświadczenie medyczne, kolka nerkowa, gdy nie zostanie usunięta jej przyczyna, w 80% przypadkach ma charakter nawracający. Również zaobserwowano, że u pewnej grupy osób występuje tendencja do odkładania złogów w układzie moczowym. Dlatego lekarze podkreślają, że w przypadku tej choroby bardzo ważna jest profilaktyka. Do jej najważniejszych założeń należy:
- Przyjmowanie około dwóch litrów płynów dziennie, przy jednoczesnym ograniczeniu picia kawy i mocnej herbaty.
- Zminimalizowanie stosowania soli
- ograniczenie w diecie produktów, które są bogate w fosforany oraz szczawiany.
Aby ulżyć sobie w czasie ataku i skrócić jego przebieg można zażyć leki działające rozkurczowo. Pomaga również ciepła kąpiel czy okłady. Warto również zmobilizować się do ruchu, który pomaga przesuniecie się powstałemu złogowi i odblokowanie moczowodów. W czasie ataku kolki również należy przyjmować dużą ilość płynów.
Tagi: atak kolki nerkowej, czas trwania kolki nerkowej, kolka nerkowa ile trwa