Domowe leczenie kolki nerkowej

2.7/5 - (4 votes)

Kamica nerkowa to schorzenie, które dobrze znane jest większej części społeczeństwa. Jak podają statystyki, atak kolki nerkowej przeżył przynajmniej raz w swoim życiu co 4 człowiek. Powstawaniu kamieni sprzyja niewłaściwa dieta, bogata w szczawiany czy białko, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, zaburzenia hormonalne, a także zakażenia układu moczowego.

Atak kolki nerkowej trudno pomylić z innym bólem, gdyż ból ten jest przenikliwy, ostry, promieniujący w kierunku lędźwi i spojenia łonowego. Jego skala porównywana jest do bóli porodowych. Przyczyną są złogi gromadzące się w moczowodach, blokujące przepływ moczu, który powoduje bolesne parcie na nerki.

Kolka nerkowa? I co dalej?

Zazwyczaj w przypadku kolki nerkowej konieczne jest leczenie farmaceutyczne, a nawet w niektórych przypadkach, interwencja chirurgiczna. Są jednak pewne sposoby domowe, które mogą wspomóc w czasie ataku i ulżyć choremu. Do najbardziej popularnych i sprawdzonych sposobów walki z bólem w czasie ataku kolki należy:

  • Picie dużej ilości płynów, które działają moczopędnie – dla osób dorosłych polecane jest piwo. Nie można oczywiście zapominać o wodzie.
  • Ciepła kąpiel, która pozwala uśmierzyć ból, jak również ciepło mają działanie rozkurczowe, a tym samym złogi szybciej znajdą ujście z moczowodu.
  • Można zażyć leki przeciwbólowe i przeciw rozkurczowe. W aptekach dostępna jest pasta, którą rozpuszcza się w wodzie. Pomaga ona dość szybko pozbyć się problemu co rekompensuje jej niedobry smak i zapach.
  • Dobrze działa również ruch, który pomaga w przemieszaniu się kamieni i wydostaniu się ich z moczowodu.

Zawsze atak kolki nerkowej, nawet taki, który ustąpi samoistnie, należy skonsultować z lekarzem, który zleci stosowną kurację lub zadecyduje o konieczności wykonania zabiegu.

Duże znaczenie ma profilaktyka!

Osoby, które mają tendencje do powstawania kamieni, nie mogą zapominać o profilaktyce, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Przede wszystkim nie można zapominać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Oprócz wody dobrze sprawdzają się również ziołowe herbaty, szczególne dobrze oddziałuje napar ze skrzypu czy liści brzozy. Zioła te mają działanie moczopędne, które pomagają usunąć złogi z organizmu. Istotne jest również ograniczenie przyjmowania soli i wykluczenie z diety pokarmów, które są bogate w szczawiany i fosforany np. szczaw, kawa itd. Koniecznie należy również zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną, która sprawia, że ewentualne złogi szybciej przemieszczają się w moczowodach.

Tagi: ,