Co to jest kolka nerkowa?

2.5/5 - (8 votes)

Kolka nerkowa to najbardziej charakterystyczny objaw kamicy nerkowej. Przy jej napadzie pojawia się przejmujący, silny ból, którego nie da się złagodzić przy pomocy ogólnodostępnych leków przeciwbólowych. Kolka nerwowa pojawia się wówczas, gdy następuje gwałtowny wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych, co wywołane jest zalegającym moczem. To konsekwencja zatkania moczowodu przez znajdujący się tam kamień nerkowy. Prowadzi do bowiem do zablokowania odpływu moczu z nerek i wodonercza. Zalegający mocz powoduje silny ból.

Największym objawem kolki nerkowej jest silny i wzmagający się ból. Odczuwalny jest w okolicach lędźwiowej (nerki) i promieniuje w kierunku pęcherza, cewki moczowej oraz uda. Ponadto kolce towarzyszy niekiedy bolesne parcie na mocz,  często oddawanie moczu, wzdęcia brzucha oraz nudności i wymioty. Jeśli stan utrzymuje się dłużej, a w drogach moczowych współistnieje stan zapalny i zakażenie, mogą pojawić się też gorączka i wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Przy napadzie kolki nerkowej konieczne jest zażycie leków przeciwbólowych i rozkurczowych, które pomagają wydalić złóg. Do bolącej nerki można przyłożyć natomiast termofor lub poduszkę elektryczną. Trzeba również jak najwięcej chodzić, aby ułatwić kamieniowi przedostanie się moczowodem w dół pęcherza. Lekarz powinien zlecić wykonanie badań rentgenowskich brzucha. Leczenie ma na celu zapobieganie tworzeniu się nowych kamieni i powiększanie się tych już istniejących. W momencie gdy kolka ustąpiła samoistnie (złóg został wydalony) leczenie nie jest konieczne. Wydalanie kamieni nerkowych jest bardzo bolesne. Czasem jest to niemożliwe, a to grozi ryzykiem operacji (zwłaszcza w połączeniu z zakażeniem).

Kolce nerkowej można zapobiec. Trzeba przede wszystkim obowiązkowo przestrzegać zaleceń diety ułożonej w przypadku chorego cierpiącego z powodu kamicy nerkowej. Osoby chore muszą przyjmować 2 litry płynów dziennie (w postaci niegazowanej wody mineralnej) oraz ograniczyć spożywanie produktów bogatych w szczawiany, fosforany oraz sól. Kolka nerkowa w aż 50% przypadków lubi powracać. Wynika to jednak z nawrotu choroby, konieczne jest więc przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich.

Czytaj tez: http://kamicanerkowa.net.pl/kamica/zapobieganie-nawrotom-kamicy-nerkowej/

Tagi: , ,